Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Alkol göğüs kanseri riskini artırıyor !

Alkol göğüs kanseri riskini artırıyor !

Günde içilen bir kadeh alkol, göğüs kanseri riskini yüzde 8 artırıyor.
 

Kanadalı bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, günde bir kadeh alkolün kadınlarda göğüs kanseri riskini içmeyenlere oranla 8 kat artırdığı belirlendi.

Kanada\'nın Brisitih Colombia eyaletine bağlı Victoria kentindeki, Victoria Üniversitesi Bağımlılık Araştırmaları Merkezi\'nden Dr. Kara Thompson ile ekibinin gerçekleştirdiği, Alkolizm: Klinik ve Deneysel Araştırmalar başlığıyla bilimsel makalelerin yer aldığı \"Wiley Online Library\" isimli internet sitesinde yayımlanan araştırmada, alkol alan kadınların göğüs kanserine yakalanma riskleri yer aldı.

Makalede Thompson, \"Eğer günde bir kadeh alkol alıyorsanız, bu sizin kansere yakalanacağınız anlamına gelmez. Bu, kansere yakalanma riskinizin, alkol kullanmayanlara oranla yüzde 8 fazla olduğunu gösterir. Günde 3 kadeh alkol  alanlarda bu risk, yüzde 37\'dir. Buna, genetik ve diğer riskleri de eklediğinizde, kansere yakalanma riskiniz daha da yukarılara çıkar\" ifadelerini kullandı.

Birçoğu 2013 yılından önce gerçekleştirilmiş düşük dozlu alkol kullanımı ve göğüs kanseri üzerine yapılmış 60\'ın üzerinde çalışma ve analizi yeniden inceleyen Thompson, bu çalışmalarda saptadıkları ciddi ön yargılar ve sınıflandırma hatalarını düzelttiklerini, bunun da kendilerini düşük dozlu alkol kullanımının da \"önemli riskler\" taşıdığı sonucuna götürdüğünü kaydetti.

Araştırma ekibinden Dr. Tim Stockwell de çalışmayı \"Sağlık için ne kadar az alkol, o kadar az risk\" ifadesiyle tanımladı.

Victoria Üniversitesi Bağımlılık Araştırmaları Merkezi verilerine göre, Kanada\'da her yıl 250 ila 500 kadın, alkol kullanımına bağlı göğüs kanseri nedeniyle hayatını kaybediyor.
2014-10-04 13:05:00 699 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup