Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

AIDS gençler arasında hızla yayılıyor !

AIDS gençler arasında hızla yayılıyor !

AIDS'deki acı gerçeği rakamlar ortaya koydu.
Genel olarak dünyada yavaşlama eğilimi gösteren HIV AIDS vakalarındaTürkiye\'nin içinde bulunduğu bölgede ve Türkiye\'de artış görüldüğü bildirildi.

Ülkemizde geçtiğimiz yıl yeni vaka sayısı ilk defa 1000\'i geçmişken, bu yılın ilk 6 ayında 600 yeni vaka tespit edildi. Bu rakamın yıl sonuna kadar 1200\'e ulaşacağı tahmin ediliyor. Böylece Türkiye\'de yeni HIV AIDS vakaları 2013 yılında en yüksek rakama ulaşmış olacak.İstanbul\'da düzenlenen Klinik HIV AIDS 2013 Sempozyumu\'nda HIV AIDS\'in dünyadaki ve ülkemizdeki son durumu ve tedavisindeki gelişmeler ele alındı.

Toplantıda konuşan Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal,Türkiye\'deki hasta sayısının Haziran 2013 itibari ile 6 bin 802 olduğunu belirterek, yıl sonuna kadar artış beklendiğini kaydetti.Prof. Dr. Ünal, ülkemizdeki hastaların genellikle 25-49 yaşları arasında yoğunlaştığını belirterek \"Ancak Haziran 2013 verilerine baktığımızda yeni HİV AIDS vakalarının daha genç yaşlara kaydığını ve 25 yaş civarında yoğunlaştığını görüyoruz. Yeni vakaların içinde genç nüfusun oranı arttı. Ayrıca ülkemizdeki çarpıcı Bir Nokta da dünyadan farklı olarak geçmiş yıllarda daha düşük olan damar içi uyuşturucu madde kullanan kişilerin oranının da bu yılın ilk yarısında artış göstermesidir. Daha önce genel AIDS rakamlarının içinde %2 olan damar içi uyuşturucu kullananların oranı bu yıl %3\'e çıktı\" dedi. Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı Yöneticisi Ela Türkoğlu da HIV\'le yaşayan 3.3 milyon çocuk toplam 35.3 milyon insan olduğunu söyledi.
2013-11-27 14:07:00 808 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup