Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Adet sancısına ne iyi gelir?

Adet sancısına ne iyi gelir?

Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda adet sancısı büyük ölçüde azalıyor.
Doğum kontrol hapları isminden de anlaşılacağı üzere adet sancısı için değil doğum kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılıyor. Gothenburg Üniversitesi Sahlgrenska Akademisi'nden araştırmacılar 1981, 1991 ve 2001'de olmak üzere yüzlerce 19 yaşındaki genç kızı araştırmaya dahil etti.

İlk kez araştırmaya tabi tutulduklarından 5 yıl sonra, değişiklik olup olmadığını tespit etmek maksadıyla kadınlar tekrar incelendi. Araştırmacılardan Dr. Ingela Lindh, " Kişinin doğum kontrol hapı kullanmasına bağlı olarak adet sancısı şikayetinde büyük değişiklik yaşandığını gözlemledik," diyor.

BBC'de yayınlanan habere göre, doğum kontrol hapını kullanmanın kesin olarak adet sancısına iyi geldiğini söylemek mümkün olmasa da, araştırmadaki hapı alan her 3 kadından birinde ağrı düzeyinin "aşırı"dan "orta"ya düştüğü kaydedildi.

Dr. Lindh, "Ağrılı adet dönemi genellikle genç kadınlarda daha çok görülür. Bu ağrıları göz ardı etmemek gerekir çünkü kişinin yaşantısı ve psikolojisi üzerinde büyük etkilere sahiptir. Adet sancısı dediğimiz durum, kadınların günlük yaşamlarını, ilişkilerini ve morallerini etkilemektedir," diyor.

ABD'de adet sancısına bağlı olarak yılda 600 saat çalışma kaybı olduğu belirtiliyor. Ancak doğum kontrol haplarının doktor kontrolü dışında kullanılmaması gerekiyor.
2013-08-19 13:37:00 4417 Paylaş
Yorumlar

Toplam 1 yorum eklendi.

  • ayşegül19/08/2013 11:27

    fakat yapışan araştırmalarda, doğum kontrol hapının hafızayı olumsuz etkilediği ortaya çıkmış; zeka kaybına yol açtığı da saptanmıştır.

Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup