Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Adet döneminde bu ağrıyı neden çekiyoruz?

Adet döneminde bu ağrıyı neden çekiyoruz?

Koşu ve yürüyüş sırasında dizler her adımda darbe alır.
Adet döneminde, öncesinde ve sonrasında kadınları vücudunda bazı hormonsal ve fiziksel değişimler oluyor. Bu dönemler bazı kadınlar için oldukça can sıkıcı hâle de gelebiliyor. Ruh hâlindeki değişimler ağrılar, sancılar ve benzeri belirtiler hayatı olumsuz etkileyebiliyor. Ancak egzersiz programını da etkilediği ve sakatlanma endişesi doğurduğu için diz ağrıları özellikle önemli.Egzersiz olarak koşu ve yürüyüşü tercih ediyorsanız başlıca spor donanımınız bacaklarınızdır. Bir iş yaparken kullandığınız araç-gereçlere iyi bakmak ve onları en iyi durumda muhafaza etmek istersiniz. Bolca koşan ve yürüyenler içinse en sık endişe kaynağı olan konu dizlerdir.

Koşu ve yürüyüş sırasında dizler her adımda darbe alır. İyi bir koşu ayakkabısı ve doğru koşma tekniklerini öğrenerek, dizlerin alacağı darbeleri en aza indirebilirsiniz. Ama yine de belli dönemlerde diz ağrısı olacaktır.

Kadınların vücudunda PMS döneminde özellikle diz ve dirseklerde ağrılar görülmesi sık rastlanan bir durumdur. Bu ağrılar genelde ödemlere ve vücudun ağrılara karşı hassaslaşmasına bağlanır. İşin kötüsü bu ağrılar moralinizi bozabilir, egzersiz düzeninizi ve programınızı aksatabilir ve sakatlanma endişesiyle egzersizlerden soğumanızı sağlayabilir. Bu da sağlıklı yaşam ve kilo kontrolünü sizin için zorlu bir sürece dönüştürecektir.

Amerika'da North Carolina Üniversitesi'nde atletik antrenörlük yapan Matthew Tennan'ın yürüttüğü araştırma, adet döneminde ortaya çıkan diz ağrılarını farklı bir yaklaşımla ele almış. Kadınların beyni ve sinir sistemi, PMS döneminde, normalde olduğundan farklı çalışır. Tennan, bu bilgiden yola çıkarak, kadınların kaslarının da bu dönemde farklı çalışıp çalışmadığı üzerine bir araştırma başlatmış.

Yapılan araştırma sonucunda PMS dönemindeki kadınların kaslarının gerçekten de farklı çalıştığı ortaya çıkmış. Bu dönemdeki kas çalışması sırasında kaslara giden sinyallerin çok daha seri olduğunu belirtiyor Tennan. Ancak bu araştırmaların, PMS dönemindeki kadınların daha kolay sakatlık yaşayabileceği anlamına gelmediğini de ekliyor.

Anlaşılan o ki bu dönemde kasların çalışma şeklinin değişmesi de ağrılara sebep olabiliyor. Bu dönemlerde kendinize fazla yüklendiğinizi düşündüğünüzde, egzersiz yoğunluğunuzu biraz azaltabilir ve kolaya kaçtığınızı ya da pes ettiğinizi düşünmeden diz ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Ayrıca bu araştırma, bu dönemde yaşadığınız diz ağrılarının bir sakatlığın habercisi olduğuna karar vermeden önce vücudunuzu dinlemeniz gerektiğini de gösteriyor.
2013-04-18 17:06:00 1083 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup