Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

9 süper besinle sağlığınıza sağlık katın

9 süper besinle sağlığınıza sağlık katın

Güçlü bir bağışıklık sistemi için sağlıklı beslenme ve düzenli uyku şart.
Kışın olumsuz etkilerinden korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirici besinler tüketmeye özen göstermelisiniz. Güçlü bağışıklık sistemi için kaliteli uyku ve sağlıklı beslenme şart. Bu yüzden buzdolabında bağışıklık sisteminizi destekleyici besinler bulundurmakta fayda var. İşte o besinlerden bazıları...

1- Ananas

Moraliniz mi bozuk? Moralinizin bozuk olması da bağışıklık sisteminizi olumsuz etkileyebilir. Ananas tüketmek, amino asit ihtiyacının karşılanmasına ve mutluluk hormonunun salgılanmasına yardımcı oluyor.

2- Kara turp

Kara turp, antibiyotik özelliklerine sahip yağları içeriyor ve enfeksiyonlara karşı vücudu koruyor. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisinin yanı sıra karaciğeri kuvvetlendirici, safra söktürücü etkilere de sahip.

3- Probiyotik yoğurt

Yararlı bakterilerden zengin olan probiyotik yoğurt tüketmek, bağırsaklara iyi geliyor. Bu yararlı bakteriler, zararlı bakterilerle savaşarak bağışıklık sisteminin güçlü olmasına katkıda bulunuyor.


4- Yulaflı bar

Uykunuzu iyi alamadığınız zaman gribe yakalanma riskiniz üç kat daha artıyor. Gece yatmadan önce triptofan açısından zengin olan bir adet yulaflı bar yemeniz, rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olacak.

5- Kivi

Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi kivi, mikropları parçalara ayırma ve yok etme konusunda güçlü bir kaynak. C vitamini yönünden de oldukça zengin olan kivi tüketmek, virüslere karşı vücudunuzu kalkan gibi koruyor.

6- Tatlı patates

Kışın etrafta bolca bulunan mikroplarla başa çıkamadığınız zaman A vitamini desteği almalısınız. A vitamini ve beta karoten zengini tatlı patates tüketmek, bağışıklık sisteminizi korumanıza yardımcı olacaktır.

7- Lahana

Lahana, C, B3 vitaminleri, kükürt gibi mineraller açısından zengin bir besin. Vücut direncini artırarak bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor.

8- Uskumru

Omega-3 zengini uskumru tüketmek, beyaz kan hücrelerinin çoğalmasına yardımcı oluyor. Kansere karşı koruyup, cilt hücrelerini yeniliyor. Vücuttaki bakterileri yok ederek cildin ve organların güçlenmesini sağlıyor.

9- Sarımsak

Sarımsak ile virüslerin ve bakterilerin vücuda yerleşmesi engelleniyor. Zengin sülfür içeriği mikroplarla savaşa yardımcı oluyor.

Formsante
2013-01-17 14:30:00 1634 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup