Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

7 adımda doğru klima kullanımı

7 adımda doğru klima kullanımı

Havaların ısınmasıyla birlikte klima talebi de arttı. Peki doğru klima kullanımı ve enerji tasarrufu nasıl sağlanır?
Alarko Carrier, son yıllarda enerji tasarrufu sağlayan inverter teknolojisine sahip klimalara artan talebe rağmen, tüketicilerin %80’inin klimayı yanlış kullandığını belirtiyor. İşte 7 adımda doğru klima kullanımının püf noktaları…

1) Uygun sıcaklığı seçin: Ev veya ofis için konfor sıcaklığını yazın 23-26 derece, kışın ise 20-24 derece aralığında tutarak enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

2) Güneş ışınlarının içeri girmesini engelleyici önlemler alın: Klima kullanılan alanlarda – özellikle çok sıcak günlerde- perde, jaluzi ve kepenklerle güneş ışınlarının içeri girmesini engelleyerek enerji tüketimini azaltabilirsiniz.

3) Klimanın iç ve dış ünitesinin konumuna dikkat edin: Klimanın iç ve dış ünitesinin hava giriş-çıkış yerinin kapanmamasına dikkat edip, dış üniteyi binanın daha az güneş alan tarafına monte ettirerek, soğutmanın olumsuz etkilenmesinin önüne geçebilirsiniz.

4) Nemli günlerde klimanızı nem alma modunda çalıştırın: Nemin yoğun olduğu günlerde klimayı nem alma modunda çalıştırarak daha az enerji harcayıp, konfor artışı sağlayabilirsiniz.

5) Binanızdaki ısı yalıtımına dikkat edin: Eğer eski bir binadaysanız yalıtımı yenileyip, iç ısı dengesini daha uzun koruyabilir, enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

6) Klima filtrelerinin periyodik bakımını yaptırın: Periyodik bakımlarla cihazınızın ömrünü uzatabilir ve yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçebilirsiniz.

7) R410A soğutucu gazlı klima kullanımına dikkat edin: Klimada verimliliği yüksek ve çevreye zarar vermeyen R410A gazının kullanıldığından emin olarak enerji verimliliğini artırabilirsiniz.
2015-07-30 14:17:00 893 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup