Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

2014 Dekorasyon Trendleri

İç Mimar Meral Akçay

Merhaba sevgili dostlar. Bu hafta sizlere 2014 de,  dekorasyonda öne çıkan tarz ve stillerden bahsetmek istiyorum. Bu senenin öne çıkan dekorasyon akımları, fuarlarda kimlikleriyle yerini aldı.

Country, Eklektik tarz ve stiller öne çıkanlar arasında ilk sırada. Gelin bu iki stili yaşam alanlarımızda nasıl uygularız göz atalım...

Country tarz ve stili kırsal esintilerden oluşur. Romantik akım, çiçek motifleri ve pastel renklerle tamamlayarak oluşturulur. Doğayı ve doğal olanı evlerimize yaşam alanlarımıza taşır. Konforu ve rahatlığı seven klasik tarzdan hoşlananların tercih edebileceği bir dekorasyon tarzıdır. Country tarzı ev dekorasyonunda renkler pastel tonlarında seçilirken, tekstilde ise doğallığın vurgulandığı, keten, yün, pamuklu doğal kumaşlar, çiçek desenler,  bitkisel motifler, kareli örtüler bu tarzın vazgeçilmezleri arasındadır. Aksesuarlarda bol bol vintage objeler kullanılabilir. Mobilya tercihinde ise, eskitme masif mobilyalar çok önemlidir. Country tarzı kendi içinde de stillere ayrılır Amerikan country, İngiliz country, Fransız country en çok bilinenler arasındadır. Country tarzı aslında geleneksel tarzdan kopmadan modern yaşama entegre olabilen en esnek tarzdır. Önemli olan doğal ve rahat bir ortam hazırlamaktır. Mesela bir duvarınızı rüstik taş desen ya da tuğlayla kaplarken, toprak tonlarında tekstil kumaşları ve masif cilasız beyaz mobilyalarla bu tarzın temeli oluşturabilir. Antika objeler, ahşap sehpalar, romantik abajurlar ve taze kır çiçekleriyle country şıklığını evinize taşıyabilirsiniz.

Eklektik tarz ülkemizde kelime anlamı olarak çok bilinmese bile aslında birçoğumuzun farkında olmadan uygulamaya çalıştığı veya beğendiği tarzların başında gelir. Eklektik tarz için yeniyle eskiyi, lüks olanla mütevazı olanı, gösterişle sadeliği, ya da iki farklı tarzın mükemmel birlikteliği diyebiliriz. Burada önemli olan ve dikkatle üzerinde durulması gereken en önemli ayrıntı; bilinçli bir düzenleme yapılmasıdır. Aksi halde rahatsız edici, dağınıklık hissi veren alanlar yaratmaktan başka işe yaramaz. Zıtlıkların bir arada olması için, renklerinin, dokularının, kontras ve derinlik hisselerinin birbirini iyi tamamlaması gerekir. Gelişigüzel bir yerleştirme anlamına gelmediğini bilmek gerekir. Bu tarzda çok değerli bir koltuğu bitpazarından aldığınız bir lambaderle aydınlatabilirsiniz ya da modern bir koltuk takımını klasik bir orta sehpayla tamamlayabilirsiniz fakat önemli olan birbirini zıtlıklarıyla dengelerken görüş algısına hizmet etmeleridir. Bir uzman yardımı alınmayacaksa öncelikli olarak iki şeye dikkat etmek gerekir. Birincisi eşyaların mekân ve birbiriyle olan orantısı, bir diğeri ise oluşturulan perspektif yani algıdaki kompozisyonudur. Bu iki detay her tarzın uygulama süreci için gerekli ve önemlidir, fakat eklektik tarzda önemini biraz daha fazlalaştırır. Çünkü zıtlıkların uyumu mekânda en çok dikkat çeken alanlardır.

Harika bir hafta diliyorum.
Sevgilerimle...
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup